Podręczne noże każdego majsterkowicza

u lub tworzyw sztucznych ukształtowanych wtryskowo. Niektórzy używają standardowego ostrza żyletkowego, inne specjalistyczne używają ostrzy dwustronnych. Użytkownik może dopasować wysunięcie ostrza z rękojeści w zależności od potr

Podręczne noże każdego majsterkowicza

Praca z nożami - nie tylko w kuchni

Noże wykorzystywane na budowach lub innych miejscach pracy posiadają najczęściej chowane i wymienne ostrza. Rękojeść wykonana jest albo z odlewanego metalu lub tworzyw sztucznych ukształtowanych wtryskowo. Niektórzy używają standardowego ostrza żyletkowego, inne specjalistyczne używają ostrzy dwustronnych. Użytkownik może dopasować wysunięcie ostrza z rękojeści w zależności od potrzeb np. do rozcinania opakowań bez uszkodzenia ich zawartości. Gdy ostrze się stępi, może być szybko odwrócone lub wymienione na nowe. W niektórych modelach ostrza zapasowe lub używane są przechowywane w wydrążonej rękojeści i są dostępne poprzez odkręcenie śruby i otwarcie uchwytu.
Nóż do opakowań kartonowych

Inne modele wyposażone są w system szybkiej wymiany ostrza, który pozwala na wymianę ostrza bez użycia narzędzi, lub łatwe wysunięcie ostrza ze schowka w rękojeści. Ostrza do tego typu noży występują często zarówno w jedno jak i dwustronnej wersji i pasują do wielu modeli innych producentów. Istnieją również ostrza specjalistyczne do cięcia taśm, linoleum i innych materiałów. Inna grupa to noże użytkowe z odłamywanym ostrzem tzw. noże segmentowe, które zawierają długie, podzielone na segmenty ostrze wysuwane z rękojeści. Kiedy segment tnący staje się tępy, może on być odłamane od reszty ostrza, które po wysunięciu kolejnego segmentu z rękojeści jest ostre i gotowe do użycia. Odłamywanie najlepiej wykonywać przy pomocy kombinerek, a odłamanie ostrza następuje wzdłuż wytrasowanej linii podziału, gdzie metal jest cieńszy. Kiedy wszystkie segmenty zostaną zużyte można nóż wyrzucić lub założyć nowe ostrze zamienne. Ten projekt został wprowadzony przez japońską firmę Olfa Corporation w roku 1956 jako pierwsze na świecie ostrze odłamywane i został zainspirowany analizą ostrych krawędzi rozbitego szkła oraz tym jak łatwo dzieli się na kawałki tabliczka czekolady.

Inny jeszcze rodzaj noży używany do rozcinania kartonowych opakowań składa się ze spłaszczonej blaszanej tulei nasuniętej na plastikowy prostokątny uchwyt, do którego wstawiane jest ostrze z jedną krawędzią tnącą. Tuleja przesuwa się w górę i w dół na uchwycie, odsłaniając ostrze do cięcia, a zakrywając je gdy nie jest w użyciu. Uchwyt ostrza może zarówno wsunąć się do tulei lub złożyć podobnie jak w scyzoryku. Uchwyt ostrza jest tak zaprojektowany, aby odsłonić tylko tyle ostrza ile niezbędne jest do przecięcia tylko jednej warstwy tektury falistej, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia zawartości opakowania.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/No%C5%BCe_u%C5%BCytkowe


Współczesne noże użytkowe

Stałe lub składane ostrze noża jest popularny do stosowania zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów pracy noża jest chowany lub składany nóż (znany pod nazwą nóż Stanley, boxcutter, nóż X-Acto, lub pod innymi jeszcze różnymi nazwami). Te rodzaje noży użytkowych są zaprojektowane jako uniwersalne narzędzia tnące do stosowania w szerokim zakresie handlu i rzemiosła. Zaprojektowane, tak by były one lekkie i łatwe do przenoszenia i użytkowania, noże użytkowe są powszechnie stosowane w fabrykach, magazynach, pracach budowlanych, i inne sytuacje, w których rutynowo potrzebna jest narzędzie do zaznaczania linii cięcia, do przycinania materiałów z tworzywa sztucznego lub drewna, lub do cięcia taśm, przewodów, kartonu lub innych jeszcze materiałów opakowaniowych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/No%C5%BCe_u%C5%BCytkowe


Ucinanie spawalniczego sznura

Wiele osób może zachodzić w głowę, na co komu potrzebny nóż przy używaniu spawarki? Otóż przydaje się - sznur spawalniczy trzeba czasem przyciąć, a zamiast się z nim siłować przy pomocy zwykłego ostrza, warto użyć profesjonalnego sprzętu.

Ponadto, warto też zwrócić uwagę na bezpieczeństwo - próbując przyciąć kawałek sznura zwykłym nożem, ryzykujesz że coś pójdzie nie tak. Ostrze może się ześlizgnąć i w najlepszym wypadku po prostu przetniesz powietrze, w najgorszym - siebie.

Przy użyciu profesjonalnego sprzętu nie trzeba się o to martwić, ponieważ nóż jest zrobiony specjalnie w taki sposób by zagwarantować bezpieczeństwo jego użytkowania.



© 2019 http://geodezja.konin.pl/