Alpinizm, himalaizm, wspinaczka górska

ędy finansowe, które powodują, że między innymi nie jesteśmy w stanie przeznaczyć odpowiednio dużych środków na sprzęt sportowy, możemy uprawiać zupełnie dowolną dyscyplinę sportu. Sporą popularnością cieszy się ostatnio wspinaczk

Alpinizm, himalaizm, wspinaczka górska

Ciekawe hobby

W obecnych czasach istnieje naprawdę wiele możliwości, jeśli chodzi o aktywne spędzanie wolnego czasu. Tak właściwie, oprócz tego, że ograniczają nas często względy finansowe, które powodują, że między innymi nie jesteśmy w stanie przeznaczyć odpowiednio dużych środków na sprzęt sportowy, możemy uprawiać zupełnie dowolną dyscyplinę sportu. Sporą popularnością cieszy się ostatnio wspinaczka. Zostało otworzonych wiele różnego rodzaju ścianek wspinaczkowych, na których nawet niedoświadczony wspinacz może pobierać nauki z tego zakresu. Jest to tym bardziej popularne, że wspinaczka amatorska nie wymaga dużych nakładów finansowych, jak inne dyscypliny takie, jak kolarstwo czy jeździectwo.


Czy do wspinaczki potrzebne jest wsparcie?

Wiele osób wybiera się na wspinaczkę samodzielnie i często kończy się to dość źle. Nigdy nie możemy być pewni co przydarzy się w górach, czy sprzęt nas nie zawiedzie oraz czy nie będziemy potrzebowali pomocy, dlatego na wspinaczkę zawsze warto zabrać ze sobą inną osobę, która będzie nas asekurować i zareaguje, jeśli będziemy w niebezpieczeństwie. Nie warto ryzykować samotnej wyprawy, ponieważ takie przypadki często kończą się w nieprzewidziany sposób. Najważniejsze jest, byśmy odpowiednio dbali o nasze bezpieczeństwo, a do tego konieczna będzie osoba towarzysząca, która będzie nas wspierać i w razie konieczności wkroczy do akcji. Lepiej być dobrze przygotowanym.


Czym jest arborystyka?

Arborystyka (z łac. arbor ? drzewo) to dyscyplina praktyczna o podstawach naukowych rozwijająca się dynamicznie w Stanach Zjednoczonych oraz Europie Zachodniej i Środkowej, zajmująca się uprawą, pielęgnacją, a także badaniami drzew, krzewów, pnączy i innych wieloletnich roślin drzewiastych. Za ojca współczesnej arborystki uważany jest amerykański biolog i fitopatolog Alex Shigo.

W wymiarze naukowym arborystyka zajmuje się badaniami dendroflory - pojedynczych drzew, ich grup lub założeń kulturowych, a także wzrostu oraz reakcji na różnego rodzaju praktyki pielęgnacyjne i czynniki środowiskowe. W praktyce arborystyka obejmuje zespół takich działań jak m.in.: dobór drzew i krzewów, ich nasadzenia, nawożenie, zwalczania szkodników i patogenów, cięcie, formowanie oraz usuwanie (wycinka).

Arborystyka koncentruje się przede wszystkim na utrzymaniu drzew i krzewów w krajobrazie kulturowym, zazwyczaj w ogrodach, parkach i innych terenach zieleni. W związku z tym została wyodrębniona jako osobna dyscyplina, będąc dość ściśle powiązaną z architekturą krajobrazu, dendrologią, ogrodnictwem, leśnictwem, szkółkarstwem oraz sadownictwem.

Osoby działające praktycznie lub naukowo w arborystyce nazywane są arborystami lub "chirurgami drzew". Ten ostatni termin jest jednak powoli wypierany w związku z jego kontekstem, ograniczonym przede wszystkim do działań i zabiegów inwazyjnych, polegających głównie na wycince bądź redukcji koron drzew.

Zarządzanie ryzykiem, kwestie prawne, względy estetyczne oraz aspekty ekologiczne odgrywają współcześnie coraz większą rolę w praktyce arborystyki. Nowym kierunkiem rozwoju jest również wypoczynek, edukacja i rekreacja w domkach na drzewach, w tzw. parkach linowych bądź w formie wyczynowej ? wspinaczki na drzewa.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Arborystyka



© 2019 http://geodezja.konin.pl/